Čínske šaty

Čínske šatyŠchi-pchao je čínsky názov pre tradičné čínske šaty, ktoré môžeme charakterizovať ako jednodielny úzky odev s vysokým golierom. Ich spodnú časť zdobí rozparok. História týchto šiat siaha do 14 až 15 storočia. Veľkú popularitu však tieto šaty získali za vlády dynastie Čching v polovici 17. storočia. Ako čas plynul menil sa nielen používaný materiál, z ktorého sa šaty šili ale aj to, aké časti tela zakrýval. Súčasná podoba, ktorú majú tieto šaty vznikla v Šanghaji.

Čínske šaty sa skladajú z dvoch hlavných častí, a to prednej a zadnej, ktoré sa zošívajú podľa toho, aká vysoká je žena, pre ktorú sú šaty šité, aký má obvod cez prsia ako i cez boky. Veľmi dôležitou súčasťou týchto šiat sú gombíky, ktoré sú ozdobným prvkom a nesmú chýbať na žiadnych čínskych šatách.

Šaty pochádzajúce z Číny sú veľmi pohodlné a dokonale sedia na postave Číňaniek. Typický pre tieto šaty je vysoký golier, dĺžka rukávov závisí od ročného obdobia i od vkusu nositeľky. Môžu byť krátke, stredné alebo dlhé. Zapínanie šiat je riešené na gombíky, ktoré sa zvyčajne nachádzajú na ľavej strane. Krásu ženských tvarov ideálne tvaruje pás i rozparky nachádzajúce sa po bokoch. Tieto krásne šaty pochádzajúce z Číny vás očaria svojím jednoduchým a zároveň decentným vzhľadom, eleganciou a uhladenosťou.

Napíš komentár